Poznaj Resonant Healing

Przekonania i schematy, które ograniczają Ciebie i Twoje życie

Czy masz czasem wrażenie, że wydarzenia w Twoim życiu biegną według jakiegoś, nie zawsze zgodnego z Twoimi planami i marzeniami, schematu? A czasem  takiego, który na pewno Ci się nie podoba, a jednak konfrontujesz  się z nim ciągle i ciągle? W nowej pracy, w związku, wśród nowych znajomych zauważasz, że dzieją się te same trudności, tylko znane Ci role obsadzili inni aktorzy? Jakby jakaś tajemnicza siła popychała Cię do specyficznych ludzi lub zdarzeń?

Głos w Tobie

A może Twoim wiernym towarzyszem, który rzadko Cię opuszcza jest wewnętrzny krytyk? Mówi do Ciebie słowami w Twoich myślach albo spina Twoje ciało, lub przypomina trudne momenty Twojego życia w taki sposób, że trudno Ci poczuć zadowolenie z siebie, poczucie wartości czy wiarę, że się uda?

Dlaczego tak się dzieje?  

jesteśmy stworzeni do budowania relacji a szczególnie potrzebujemy bliskich w trudnych chwilach. Kiedy dzieje się w ludzkim życiu coś trudnego, coś, co na dany moment jest przekraczające, przerażające, bolesne, szokująco nowe, lub jest czegoś za dużo, to bardzo pomaga, gdy nie jesteśmy w tym sami. Kiedy jest obok nas ktoś, kto nie ocenia, nie radzi, nie gani, za to pomaga zrozumieć pojawiające się uczucia i uporządkować myśli. Taki ktoś jest szczególnie dla nas ważny w dzieciństwie. Jeśli go nie było, sposób, w jaki wchodzimy w relacje ze światem i innymi ludźmi (zwany stylem przywiązania) może nie wspierać nas w osiąganiu celów i po prostu szczęśliwym życiu.

Uwięzione lub nieistniejące emocje

Może też tak być, że trudne emocjonalnie przeżycia i bolesne doświadczenia, w którym nikt nam nie towarzyszył zostawiły po sobie ślady w naszym układzie nerwowym. Mogą one mieć postać węzłów traumy, w których są uwięzione tamtejsze, nieprzeżyte do końca emocje. Uaktywniają się one niespodziewanie pod wpływem obecnych doświadczeń, które choćby nieznacznie tamte przypominają w tonie emocjonalnym lub jakichś szczegółach świata fizycznego. Może to być zamrożona w części naszej psychiki, w obwodach emocjonalnych, energia życiowa, z której nie możemy korzystać.
Te niezintegrowane emocje i doświadczenia wrzucają nas w stany, które nas samych zaskakują swoją nieadekwatnością czy intensywnością i umniejszają poczucie wpływu na swoje życie.
I wreszcie może być tak, że niektóre emocje nie były mile widziane przez najbliższe nam osoby kiedy byliśmy mali, bądź oni sami nie mieli do nich dostępu, więc nie wykształciły się w naszym repertuarze emocjonalnym lub zostały wyparte. Wtedy nie tylko sami jesteśmy pozbawieni ich darów (cieszenie się życiem, korzystanie ze złości jako strażnika granic) ale jest nam trudno towarzyszyć innym w doświadczaniu tych emocji, np. smutku czy radości czy złości.

Nieuświadomione kontrakty

Kiedy doświadczamy traumy emocjonalnej, czyli trudnego, przerażającego lub bolesnego doświadczenia, w którym nikt nam nie towarzyszy i sami nie możemy sobie z nim poradzić, to nasz układ nerwowy robi wszystko, by zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości – tak powstają nieuświadomione kontrakty. Towarzyszą nam one w naszej drodze życiowej w formie nieuświadomionych przekonań i przysiąg, które rządzą naszym życiem i relacjami z ludźmi. Działają często jako autosabotaż czy ograniczające nas schematy myślenia czy działania albo stanowią o naszych uwikłaniach. Aby uwolnić się z ich ograniczającego wpływu, potrzebujemy wykonać proces w podejściu Resonant Healing, który polega na zwolnieniu z tych Nieuświadomionych Kontraktów.
Te niezintegrowane emocje i doświadczenia wrzucają nas w stany, które nas samych zaskakują swoją nieadekwatnością czy intensywnością i umniejszają poczucie wpływu na swoje życie.
I wreszcie może być tak, że niektóre emocje nie były mile widziane przez najbliższe nam osoby kiedy byliśmy mali, bądź oni sami nie mieli do nich dostępu, więc nie wykształciły się w naszym repertuarze emocjonalnym lub zostały wyparte. Wtedy nie tylko sami jesteśmy pozbawieni ich darów (cieszenie się życiem, korzystanie ze złości jako strażnika granic) ale jest nam trudno towarzyszyć innym w doświadczaniu tych emocji, np. smutku czy radości czy złości.

Jak można to zmienić?

Jednym ze sposobów jest metoda Resonant Healing, Stworzyła ją Sarah Peyton, autorka książki „Your Resonant Self” certyfikowana trenerka NVC, edukatorka w obszarze neurobiologii interpersonalnej i wpływu relacji na nasz mózg i dobrostan psychiczny. Jest także cenioną facilitatorką ustawień systemowych, która włącza do swojej pracy odkrycia neuronauki relacyjnej i psychologii.

Na czym polega Resonant Healing

Jest to metoda oparta na naukowych odkryciach takich badaczy jak Daniel J. Siegel, Stephen Porges, Jaak Panksepp, Moshe Szyf, Beatrice Bebe, Mathew Liebermann. Łączy wiedzę z wielu obszarów neuronauki i opiera się na szczególnym rodzaju towarzyszenia i empatycznego dostrojenia w relacji z drugą osobą, a także z samym sobą. Badania naukowe potwierdzają bowiem, że bardzo potrzebujemy innych, życzliwych nam ludzi, bo kiedy otrzymujemy wsparcie i emocjonalne ciepło łatwiej nam mierzyć się z trudnościami, jakie życie przynosi.
W praktyce polega to na tym, że praktyczka metody Resonant Healing rezonuje z klientem, czyli dostraja się do jego świata wewnętrznego i nazywa stany, emocje i przeżycia, jakich doświadcza klient tak, aby ten poczuł się w pełni zobaczony w swoim doświadczeniu i zrozumiany.
Praktyczka używa języka relacyjnego, sięga do świeżych metafor, doznań w ciele, tzw. niemożliwych do spełnienia marzeń czy obrazów poetyckich, aby jak najbardziej precyzyjnie nazwać i uznać doświadczenie klienta. Ważnym, jeśli nie najważniejszym aspektem tego sposobu towarzyszenia i wspierania jest pełne szacunku, akceptacji i życzliwości nastawienie terapeuty oraz stworzenie bezpiecznej i utkanej z zaufania przestrzeni tej relacji.
W przypadku pracy z trudnymi, bolesnymi czy traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości, praktyczka stosuje takie narzędzia metody Resonant Healing jak podróż w czasie, mini konstelacje czy praca z nieuświadomionymi kontraktami.
W efekcie takiego sposobu pracy i współbrzmienia, klient czuje się zrozumiany i przyjęty ze wszystkim, czego doświadczył, pętla neuronowa bolesnego czy trudnego doświadczenia zostaje domknięta w jego psychice, dzięki czemu staje się ono zintegrowanym i dostępnym wspomnieniem, zamrożone emocje i energia zostają uwolnione, a ciało się uspokaja.
Towarzyszy temu powstawanie nowych połączeń neuronalnych, które umożliwiają zintegrowanie przeżyć i uzdrawianie traum i ran z przeszłości oraz przesuwanie się od lękowej więzi w stronę bezpiecznego stylu przywiązania.
Jeśli chcesz doświadczyć takiego wsparcia i uzdrawiania trudnych przeżyć z przeszłości oraz uwolnić się z ograniczających czy wikłających wzorców, aby doświadczać pełniej życia i bliskości w relacjach, sięgnij po tego rodzaju pracę.

Zapraszamy!
Praktycy Resonant Healing

Syndrom oszusta

Webinar pełen wiedzy o zjawisku oszusta poprowadzony przez Maję Wyborską i Asię Berendt na podstawie materiałów Sarah Peyton . Dowiesz się z niego czym jest to zjawisko, kogo najczęściej dotyka, jaki to ma związek z naszym mózgiem. Będziemy też mówić o tym, że może...

Bajka o trzech zapałkach

W dalekiej Krainie Chłodu mieszkała pewna dziewczynka. Dorastała wśród innych ludzi, ale nie miała z nimi wiele kontaktu. W Krainie Chłodu każdy zajęty był tym, żeby przetrwać. Krainę często nawiedzały mgły, deszcze, wszystko było szare i zimne. Dziewczynce uprzykrzył...

Webinar: Perfekcjonizm – jak go rozbroić

Rozbrajanie perfekcjonizmu na podstawie materiałów od Sarah Peyton - webinar pełen wiedzy, który pozwoli zrozumieć bardziej jak działa perfekcjonizm, jakie niesie skutki i jak można zacząć go rozbrajać. Czy chcesz zrozumieć perfekcjonizm? A może chcesz sprawdzić, czy...

Podcast Resonant Healing część 5

Jak stosowanie metody Resonant Healing zmieniło życie praktyczek RH? W tym odcinku opowiadają o tym: Ewa Tyralik, Joanna Andryszczak-Lewandowska, Joanna Berendt, Emilia Kulpa-Nowak, Paulina Orbitowska-Fernandez, Ilona Skoneczna, Agnieszka Zalewska. Podcast...

Podcast Resonant Healing część 4

Czwarty odcinek o metodzie Resonant Healing, której autorką jest Sara Peyton. Dziś będzie o tym jak zastosowanie w praktyce RH pomaga innym. Będzie również o narzędziach, którymi posługują się podczas spotkań praktyczki RH: Ewa Tyralik czyli Empatyczna Ewka, Joanna...

Podcast Resonant Healing część 3

Trzeci odcinek o metodzie Resonant Healing, której autorką jest Sara Peyton. Tym razem o narzędziach, które są używane podczas sesji opowiedzą praktyczki RH Ewa Tyralik, Joanna Andryszczak-Lewandowska, Małgorzata Gutowska - Sulik, Gabriela Papuzińska - Gerlee, Aneta...

Podcast Resonant Healing część 2

Drugi odcinek poświęcony metodzie Resonant Healing. Tym razem będzie o tym jak działa mózg i jak RH wykorzystuje naukę.  Oto słowniczek pojęć użytych w tym odcinku: Default Modę Network - sieć spoczynkowaSomatic Experience - metoda pracy terapeutycznej z...

Podcast Resonant Healing część 1

Masz już dosyć swojego wewnętrznego krytyka, albo złościsz się na siebie, że nie umiesz postawić granic i dajesz z siebie zbyt dużo? Może warto poznać Resonant Healing? To metoda, której autorką jest Sarah Peyton. Integruje ona wiedzę z zakresu Porozumienia bez...